AKO SA SPRÁVNE V ZIME NAVRSTVIŤ? Aby vám zima nebola...


Všetci, obzvlášť tí zimomraví si všimli, že teploty nám začali citeľne klesať. Otvárame skrine a siahame hlboko do políc. Kdeže len sme videli tie termotričká, spodky a mikiny? Všetci vieme, že sa máme von poriadne obliecť, ale nie každý si uvedomuje, že dôležitejšie, než sa poriadne, je obliecť sa správne. Ako to teda správne má byť?

 

Čo musím vedieť, než sa začnem obliekať:

  1. Čo idem von robiť – napr. behať, jazdiť na bicykli, lyžovať, prechádzať sa a pod.
  2. Aké je vonku počasie – t.j. teplota vzduchu, či fúka, sneží, prší a pod.
  3. Aký som tip, čo sa týka držania teploty tela - som teplomilný alebo zimomravý?
  4. Na ako dlho idem von ?

Keď mám v týchto bodoch jasno, držím sa tohto pravidla:

Pokiaľ idem von s tým, že si dám do tela a zapotím sa, vyberám si jednoznačne oblečenie zo syntetických materiálov (polyester, polyamid a pod.) alebo z prírodných (vlna, Tencel a pod.), ktoré majú schopnosť odvádzať prebytočnú vlhkosť tela. Týmto pravidlom si zaistím pocit sucha na tele a tým pádom tiež dobrý základ k tomu, že sa budem cítiť v teple.

           

No a teraz môžeme vrstviť. Pokiaľ sa držíme vyššie uvedeného pravidla, všetky vrstvy, ktoré na sebe máme, spolu s radosťou spolupracujú a odvádzajú prebytočné vlhko vášho tela do ďalšej vrstvy oblečenia a potom do okolitého prostredia. Ale ak jednu vrstvu zvolíte zle, oblečiete si napríklad bavlnenú mikinu, narušíte tým spoluprácu všetkých vrstiev. Prečo? Bavlna je typická tým, že absorbuje vlhkosť do seba a drží ju. Nemá schopnosť transportovať pot ďalej.  A týmto sa celá priedušnosť vášho tela zrúti. Vrstva oblečenia  pod vašou mikinou sa môže snažiť odvádzať  pot o stošesť, ale cez upchatú bavlnu je to zbytočná práca. Vrstva na mikine nemá čo odvádzať, pretože mikina všetko prebytočné teplo  zadržala a absorbovala. Začnete sa potiť. Najprv budete mať mokré podpazušie a chrbát, potom Vám začne byť zima. Takže celkový pocit z vašej športovej aktivity určite nebude stopercentne príjemný.

 

 

Koľko vrstiev si mám obliecť?

Optimálne sú tri vrstvy. S týmto princípom sme prišli pred niekoľkými desiatkami rokov a platí to dodnes. Pokiaľ si vezmete len štyri, alebo dve, nič neurobíte špatne. Cibuľový štýl obliekania v zime je žiadaný, umožňuje pomáhať Vášmu telu s efektívnejšou termoreguláciou, keď meníte intenzitu pohybu. Napr. keď si na bicykli vyjdete  do sedla medzi kopcami a chystáte sa na zjazd, určite si jednu vrstvu pridáte. A naopak, pokiaľ sa snažíte vyšliapnuť na skialpoch na vrchol zjazdovky, možno Vám bude pri krásnom zimnom dni stačiť iba funkčné tričko a hore si pridáte ďalšie vrstvy.

 

O aké tri vrstvy vlastne ide?

 

1.VRSTVA

Funkčné prádlo ( tričko a spodky), podprsenka, boxerky a nohavičky – z funkčných materiálov.

Prvá vrstva je základ. Efektívne odvádza pot od koži na vonkajšiu stranu, odkiaľ sa odparuje buď do okolia , alebo do ďalšej vrstvy. Je to vrstva, ktorá by nemala nikdy chýbať.

      

Prezrieť si prvú vrstvu pre ženy

Prezrieť si prvú vrstvu pre mužov

2.VRSTVA

Mikina.

Druhá vrstva zaisťuje tepelnú izoláciu tela v chladných podmienkach a zároveň transportuje pot do ďalšej vrstvy, prípadne do okolitého prostredia. Pokiaľ nie je nutné telo tepelne izolovať, táto vrstva sa vynecháva.

 

            

 

3.VRSTVA

Bunda, nohavice.

Vonkajšia vrstva je ochranných štítom proti živlom. Športovci na ňu kladú najvyššie nároky, pretože ich chráni pred dažďom, vetrom a chladom. Zároveň zaisťuje odvod potu a prebytočného tepla zo spodných vrstiev. Podľa okolitých podmienok je i táto vrstva voliteľná.

       

 

Prezrieť si aktuálnu CRAFT kolekciu pre ženy

Pozrieť si aktuálnu CRAFT kolekciu pre mužov

 


Prečo Craft
Značka veľkých mien a výkonov
40
Viac ako 40 rokov skúseností a vlastného vývoja
Priekopník systému troch vrstiev
Testované vrcholovými športovcami
Preverené škandinávskymi podmienkami