Recenzia pánske bundy Craft PRO Velocity


Na začiatku tohtoročnej bežkárskej sezóny sa mi naskytla vítaná možnosť otestovať jeden z modelov búnd značky Craft. Z ponúknutých búnd som si vybral podľa popisu výrobcu tú najľahšiu, určenú bežkárom, ktorí preferujú svižnú jazdu, model PRO Velocity.

Bundu som testoval necelý mesiac v podmienkach otvorených veterných Krušnohorských plání, magistrály Jizerských hôr a v podhorí Krkonoš. Rozmanitosť počasia mi umožnila vyskúšať zvršok od nízkych teplôt okolo -10°C až do jarných +7°C. Dĺžka bežkárskeho výletu sa pohybovala medzi 3 a 5 hodinami. Pod bundu som dával vždy iba jednu vrstvu, a to buď tričko s dlhým rukávom CRAFT Active Extreme X LS alebo CRAFT Active Extreme X Wind LS.

Musím priznať, že po prvom vybalení som trochu zneistel, či som si nevybral špatný model určený naozaj tým najrýchlejším elitným bežcom na krátke jazdenie v okolí štadióna. Bunda je naozaj veľmi ľahká a materiál je skutočne veľmi tenký. Obavy, ale zmizli po pár kilometroch vo väčších mrazoch a vetre. Použité materiály a membrána VentAir Wind plnila dokonale svoju funkciu, a aj v prípade väčšej sily vetra sa pod bundu nedostal chlad. Pomáha tomu i veľmi prepracovaný strih na telo. Bunda nikde neodstáva a neprekáža voľnému pohybu a všetky strihové parametre modelu ( predtvarované rukávy, ergonomické vykrojenie goliera) fungujú skvelo. Veľmi jednoducho, takmer neviditeľne sú riešené švy medzi jednotlivými dielmi, nikde nič netlačí ani nereže. Na prvý pohľad nie úplne vhodne pôsobí zakončenie rukávov iba zastrihnutím látky , bez akejkoľvek gumy alebo zašitia. Tu som sa mylne obával, že pravidelným preťahovaním cez zápästia a rukavice, môže dôjsť k natrhnutiu, ale aj po zhruba 250 km a niekoľkých praní, sú rukávy úplne v pohode. Materiál je pevný a netrhá sa.

Zadná časť bundy je na rozdiel od tej prednej vybavená vetru i vodoodolným materiálom, je určená k odvádzaniu prebytočného tepla a potu. V normálnych zimných teplotách je to úplne dostatočné. Iba pri teplote dosť nad nulou (+5°C) som zaznamenal väčšie teplo a vlhkosť pod bundou, ale to iba v oblasti rukávov, kde žiadne odvetranie nie je. V opačnom prípade mi zima v bunde bola iba, a to keď som sa pohyboval v mraze a silnejšom vetre pri teplote okolo -10°C, pocitovo, možno ešte o niečo menej. Svoju úlohu tu určite hrala aj samotná únava z viacej ako 4- hodinového intenzívneho výjazdu. Tu je nutné podotknúť, že pokiaľ síce človek jazdí svižne, ale ide v skupine, kde sa viacej a dlhšie stojí, je nutné pribaliť si ešte aspoň jednu vrstvu alebo termosku s čajom J. Tu na 100% platí pravidlo: obleč sa tak aby ti pri zastavení bola mierna zima a pri pohybe ti nebude teplo. Tepelný komfort pomáhal udržiavať i vysoký golier, ktorý presne obopína krk a má jemný fleece na vnútornej strane bundy. Na bokoch sú umiestnené malé vetracie otvory.

                 

Posledným nespomenutým prvkom sú vrecká. Dve klasické na bruchu sú doplnené jedným vodorovným náprsným vreckom, ktoré je akurát stvorené na mobil, tyč alebo kľúče od auta. Vďaka skvelému strihu ťa predmety v tomto vrecku nijak neobťažujú ani pri intenzívnej súpaži.

Vzhľadom k tomu, koľko času už som s bundou v stope strávil, môžem zodpovedne konštatovať úplnú spokojnosť a potvrdiť popísané cieľové použitie. Bunda je vhodná naozaj na intenzívne jazdenie a spĺňa tie najvyššie nároky. Vzhľadom k jej ľahkosti a výbornému strihu je vhodná aj na behanie počas nízkych teplôt.

                                                                                                                         Ďakujem za možnosť otestovania!

                                                                                                                         Josef Goder


Prečo Craft
Značka veľkých mien a výkonov
40
Viac ako 40 rokov skúseností a vlastného vývoja
Priekopník systému troch vrstiev
Testované vrcholovými športovcami
Preverené škandinávskymi podmienkami