Prvá recenzia SPARTAN RD PRO


Začiatkom októbra sa k nám dostala celkom nová obuv Craft určená čisto na prekážkové preteky (OCR). Po dvoch rokoch partnerstva so Spartan Race už bolo ale na čase. Na druhej stráne vývoj takto náročnej obuvi nejakú dobu trvá a samozrejme je lepšie chvíľu počkať než začať ponúkať nejaký polotovar.

Svetlo sveta tak uvidela obuv CRAFT SPARTAN RD PRO určená pre OCR preteky každého druhu. Na začiatok je potrebné uviesť, že sa síce prekážkovým behom nevenujem, ale s rôznorodosťou povrchov, blatom a prírodnými prekážkami mám bohaté skúsenosti z horských behov a zo skyrunningu. Pri testovaní som ich nešetril a obuv potrápil v terénoch všetkého druhu.

K dispozícii sú u nás iba dve farebné kombinácie. Základná čierno-červená pre pánsky model a šedo-ružová kombinácia pre ten dámsky. Obom dominuje pekné logo Spartan Race a obuv vyzerá naozaj dobre. Obľúbený „unpacking“, teda rozbaľovanie Vás bude baviť, pretože už krabica vyzerá veľmi pekne.

Ešte je treba dodať, že obuv je dostupná vo veľkostnej škále 6 až 12UK pre mužov a 3 až 8 UK pre ženy.

 

Na nohe ako druhá koža

Na prvý pohľad si asi každý všimne absenciu klasických šnúrok. Miesto toho je tu rýchlo sťahovací systém, ktorý poznáte od iných značiek. Hoci som skôr priaznivcom klasického šnurovania, tu to určite svoj zmysel má. Vo vode a v bahne sa to nerozviaže a taktiež nedôjde k zašpineniu šnúrok bahnom. Tie sú nahradené úzkym pevným lankom, ktoré po fixácii plastovým jazdcom nepovolia naozaj ani o milimeter.

Tento systém funguje bez problémov a použité materiály vyzerajú kvalitne, nemám preto dôvod im neveriť. Voľný koniec, teda to, čo zostane pod plastovým jazdcom sa potom zastrčí pod gumičku, ktorá je v polovici šnurovania. Je to múdre a efektné riešenie, avšak jedno úskalie to predsa má. Pokiaľ rovnako patríte ako ja k tým ľuďom, ktorí si radi sťahujú obuv na fest, ako to len ide, príde Vám ten koniec dosť dlhý. I po zastrčení pod gumičku stále nebezpečné množstvo zostáva a mohlo by sa zachytiť napríklad o nejakú prekážku. Potom je lepšie ho zastrčiť ešte ďalej pod šnúrky. Verím ale, že kto sťahuje svoju obuv normálne tak s tým viac práce mať nebude.

Celkovo ale obuv drží pri správnom stiahnutí na nohe ako pribitá, a to je v nerovnom teréne zásadné.

 

Do blata i do hôr

Asi najdôležitejším aspektom je však podrážka a to, či vás obuv podrží na širokej škále povrchov a prekážok. Dve rôzne zmesi zaisťujú optimálnu priliehavosť a životnosť na najviac namáhavých miestach. Vzorka je úplne dostatočná a po niekoľkých opatrných krokoch som sa nebál smelo pustiť ani do klzkých bahnitých zbehov. Z toho ako držali som bol príjemne prekvapený. Do totálneho blata, ktoré dosahovalo do pol lýtok sa mi však nechcelo, to už nechám na vás :-)

Ďalej ma zaujímalo ako si poradia v kamennom teréne a na ostrých šutroch. Vzal som ich teda na hrebeň Krkonoš a preveril predovšetkým v zbehoch. Aj tu ma potešili, pretože pevná podrážka s dostatočným tlmením nedali chodidlu kamene skoro pocítiť, a to pri udržaní dobrej dynamiky.

Došlo dokonca i na sneh! Na hrebeňoch som objavil zbytky prvého tohtoročného snehu a podľa prvého oťukávania by si s ním mali „Sparťania“ tiež rozumieť :-).

Možné slabiny som cítil iba na mokrých kameňoch a na drevených chodníkoch. Ešte som však nepoznal obuv, ktorá by si s týmito povrchmi dokázala poradiť, okrem klincových. Tie však nie sú na väčšinu pretekov povolené, alebo sa to neoplatí napr. kvôli asfaltovým úsekom brať na preteky.

 

 

Vyvinuté špeciálne pre Spartan Race

Pretože sa jedná predovšetkým o pretekársku obuv na prekážkové trate, je dobré uviesť, na aké ďalšie vychytávky sa môžete tešiť.

Vďaka odolnému nylonovému zvršku sa nemusíte báť, že by napríklad šplh na lane zanechal na obuvi akékoľvek následky. Pre túto prekážku je uprostred podrážky dokonca špeciálna vzorka

Ďalším špecifikom prekážkových behov je častý pobyt obuvi pod vodou ( v lepšom prípade). CRAFT SPARTAN RD PRO má pod chodidlom niekoľko odtokových kanálikov, ktoré vodu odvedú čo najrýchlejšie von. Naviac je celková obuv z nenasiakavého materiálu, a tak sa nemusíte báť nepríjemného čvachtania po celý čas pretekov.

Posledná vec, o ktorej by som sa rád zmienil, je určený stupeň ochrany chodidla. Pri prekážkových pretekoch nie je čas pozerať naľavo či napravo a chodidlo často prichádza do styku s prekážkami či s inými pretekármi. Obuv je pocitovo robustná a po celom obvode vystužená, takže sa ľahkých búchancov nemusíte vôbec obávať.

 

 

Nohy ako v bavlnke

Dĺžka prekážkových pretekov je rôzna a na tých najdlhších môžete stráviť  mnoho hodín. Potom oceníte prednosť tejto obuvi ešte viac. Sám som v nich na dlhom horskom výbehu odbehol slušnú porciu kilometrov a stále som sa cítil komfortne. Do istej miery za to môže použité tlmenie ACR, ktoré je príjemné a neuberá obuvi na dynamike.

Výborne mi sadol aj tvar obuvi, nikde ma nič netlačilo a ani sa mi nezačali robiť otlaky. Skrátka od začiatku som sa cítil pohodlne, a to nie je vždy v novej obuvi pravidlo.

 

Plusy:

  • Pevne drží na nohe
  • Odolný materiál
  • Pohodlné i na dlhé preteky
  • Dobré vlastnosti v bahne
  • Nenasiakavé

 

Mínusy

  • Dlhšia šnúrka na utiahnutie
  • Vyššia hmotnosť

Prečo Craft
Značka veľkých mien a výkonov
40
Viac ako 40 rokov skúseností a vlastného vývoja
Priekopník systému troch vrstiev
Testované vrcholovými športovcami
Preverené škandinávskymi podmienkami